. گلدان سینی نشاء سلفون پاکت آبپاش .

اجبار زندگی در کلان شهرها و شهرنشینی با وجود مزایایی که دارد، انسان ها را از طبیعت دور نگه می دارد و این مشکل محروم بودن از عطر و بوی گل و گیاهان تازه و دور بودن از طبیعت را می­توان حل کرد.

برای اینکه صبح با منظره ای از گل و گیاهان سر حال رو به رو شویم و از روحیه خوب و عالی در طول روز برخوردار شویم می توانیم با نگهداری گیاهان در گلدان این فضا را ایجاد کنیم. گلدان استفاده شده برای گیاهان به اندازه گیاهان مورد استفاده در محیط ایجاد شده حائز اهمیت است. با انتخاب درست و ترکیب درست گل و گلدان زیبایی محیط شما چند برابر می شود. گلدان ها در طرح های متنوع از جمله گلدان چوبی، گلدان سفالی، پلاستیکی و … موجود هستند و شما می توانید از گلدان ها برای تزیین و طراحی مکان های مختلف استفاده نمایید.

گلدان های مورد استفاده در گیاهان :

گلدان سفالی

زمانی که آبیاری انجام می شود به خاطر ماهیت این نوع گلدان ها آب از طریق دیواره آنها از دست می رود. اگر می خواهید در هنگام آبیاری زیاد گیاهانتان دچار مشکل نشوند این نوع گلدان می تواند گزینه خوبی باشد. برای تمامی محیط ها به ویژه مکان های سنتی مناسب است ولی احتمال شکستن آنها به دلیل وزن زیاد به خصوص در هنگام جابجایی وجود دارد. خرید گلدان سفالی برای سلامتی گیاهان مناسب بوده و توصیه می شود. در مناطق گرم، اگر آب استفاده شده دارای املاح زیاد باشد نمک داخل دیواره گلدان تجمع می کند و سبب شوری خاک گلدان می شود.

گلدان سفالی

این نوع گلدان ها حس طبیعت را به بیننده خود القا می کنند و دارای سبک خاصی هستند و در شکل های متنوع مستطیلی و مربعی وجود دارند. سبک بودن و همچنین امکان درست کردن در منزل از مزایای این نوع از گلدان می باشد ولی باید توجه داشته باشید که این نوع گلدان به دلیل طبیعی بودن در معرض پوسیدگی قرار دارد گرچه انواعی از این گلدان ها هم وجود دارد که در برابر پوسیدگی مقاوم هستند. برای اینکه آب کاملا با سطح چوب در تماس نباشد و به گونه ای مانع از پوسیدگی شویم بهتر است گیاه را با گلدان (پلاستیکی) داخل این گلدان های چوبی قرار دهیم.

گلدان پلاستیکی

به دلیل ماندگاری، تنوع رنگ بالا، مقاومت زیاد، سبک، ارزان قیمت بودن و همچنین عدم شکستگی سبب شده است که در محیط های شهری به وفور از گلدان های پلاستیکی استفاده شود ولی حتما باید توجه داشته باشید که کف گلدان دارای برجستگی و سوراخ باشد تا از زهکشی مناسب برخوردار باشند تا آب را به راحتی از خود عبور دهد. تمیز کردن این گلدان ها بسیار راحت است

گلدان سرامیکی

 جدیدترین نوع گلدان که امروزه بیشتر در خانه های ایرانیان یافت می شود گلدان های سرامیکی می باشد. خرید گلدان سرامیکی به دلیل زیبایی بی­نظیری که دارد به عنوان یک المان در خانه ها مورد استفاده قرار گیرد. این گلدان ها سنگین و دارای تنوع رنگ زیاد می باشند. تحت تاثیر تغییرات دمایی قرار می گیرند و همین سرد و گرم شدن هوا می تواند موجب ترک خوردن و آسیب به آنها شود.

گلدان سنگی

یکی از گران ترین گلدان های مورد استفاده گلدان های سنگی می باشد و بیشتر در محیط های باز و در منازل بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. بدون نیاز به رنگ و دارای رنگ طبیعی، ظاهری زیبا، مقاوم در برابر شرایط جوی ولی سنگین وزن و در هنگام جابه جایی امکان آسیب و شکستن آنها وجود دارد. دارای زهکش و مناسب برای کاشت گل و درختچه های زینتی می باشد. مناسب برای ورودی هتل ها، منازل، رستوران ها و همچنین باغ تالارها

گلدان فایبرگلس

این نوع گلدان ها از ترکیب رزین و الیاف شیشه تولید می‌شوند. گاهی کمی آهک به ترکیب رزین اولیه اضافه می‌شود تا شکل بهتری به خود گیرد. گلدان های فایبرگلس بسیار فانتزی و بیشتر در اندازه های بزرگ می باشند و در پارک ها کارآیی دارد. این محصولات قابلیت استفاده در فضای باز و بسته را دارا بوده و در تمامی شرایط آب و هوایی دچار تغییرات فیزیکی نمی شوند. ضمن اینکه ضد آب و مقاوم در برابر نور آفتاب هستند.

 • رنگ و ضخامت یکنواخت در کل بدنه
 • مقاومت مکانیکی بالا در تمامی شرایط آب و هوایی
 • عمر بسیار طولانی
 • قابلیت استفاده در داخل و خارج ساختمان
 • تنوع رنگ
 • قابلیت شستشوی مکرر
 • مقاوم در برابر تحمل وزن خاک و گیاه در هنگام جابجایی

گلدان فلزی

بسته به فلز به کار رفته این نوع گلدان می تواند سبک یا سنگین وزن باشد. این نوع گلدان ها امروزه در اشکال و رنگ های متنوع تولید می شوند. گلدان های فلزی برای محیط هایی که نور آفتاب وجود ندارد مناسب هستند چرا که وجود نور بر روی آن موجب داغ شدن گلدان و در نتیجه آسیب به گیاه می شود. گلدان های فلزی می توانند بسته به نوع خود قیمت متفاوتی داشته باشند.

  • ماندگاری بالا
  • مقاوم در برابر ضربه
  • عدم نیاز به زیرگلدانی 

گلدان فانتزی

گلدان های فانتزی دارای انواع مختلفی هستند که در اینجا به برخی از موارد پرکاربرد آن اشاره می کنیم.

 • گلدان های فانتزی دیواری

 • گلدان های فانتزی زمینی

 • گلدان های فانتزی مغناطیسی

انواع گوناکون گلدان های فانتزی در طرح و رنگ های مختلف وجود دارند که می توان با توجه به دکوراسیون داخلی منازل طرح و رنگ مناسب را انتخاب کرد.

طرح گلدان های فانتزی می تواند به صورت ساده و یا به صورت خلاقانه به شکل های هندسی، فضایی و … باشد.