بذر فله گل و گیاهان زینتی

امروزه تولید گل و گیاهان زینتی در جهان به عنوان یک تجارت بزرگ شناخته شده است. صنعت بذر در جهان صنعتی بزرگ، رو به رشد و با گردش مالی زیاد است به گونه ای که گردش مالی جهانی این تجارت بالغ بر 150 میلیارد یورو در سال برآورد می شود، به گونه ای که توجه ویژه به گل و گیاهان زینتی در جهان در سال های اخیر به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. ضمن اینکه داشتن یک نظام کشاورزي موفق در گرو تولید بذر با کیفیت است.

به دلیل وجود آب و هوای مناسب در کشور ایران زمینه پرورش اکثر گل‌ها وجود دارد و در بحث تولید و تجارت گیاهان زینتی توجه ویژه به این امر از جمله ملزومات در این بخش محسوب می شود. بذر یکی از نهاده های بسیار مهم در کشاورزی است که نقش تعیین کننده ای در افزایش میزان محصول در واحد سطح را دارا می باشد و در صورت تولید اصولی بذر می تواند میزان محصول را تا 100 درصد افزایش دهد.

قابل ذکر است، بسیاری از گونه های گیاهان زینتی، با بذر تکثیر می شوند و اکثر آنها از نظر ماهیت گرده افشانی به گونه ای می باشند که کیفیت بذر در نسل های بعد، تفاوت چندانی با والدین ندارد. البته این در مورد گیاهان زینتی دگرگشن صدق نمی کند و احتمال کاهش عملکرد وجود دارد. ضمن اینکه در طبيعت گرده افشانی ضعيف اغلب عامل بذردهی کم می باشد. بذرهای آزاد گرده افشان (OP) یا ارقام استاندارد بذرهایی هستند که به طریق تصادفی، طبیعی به کمک باد، حشرات و پرندگان گرده افشانی شده اند و در نتیجه منجر به گیاهانی می شوند که به صورت طبیعی دارای تنوع هستند. ذخیره کردن بذرهای استاندارد جزء قدیمی ترین روش ها برای تولید بذر است.

 در هر حال، با توجه به ملاحظات فنی، جهت کاهش هزینه های خروج ارز، بسیاری از گونه ها در کشور ما به صورت سیستم گرده افشانی باز (Open pollinated) قابل تولید می باشند. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر در داخل کشور بذر بسیاری از گونه های زینتی به صورت عمده در حال تولید می باشد، اما در حوزه خلوص و بسته بندی بذرهای تولید داخل، مشکلات زیادی وجود دارد. یک بذر خوب باید از لحاظ قوه نامیه و درصد خلوص و سلامت بذر بررسی شود.

قوه نامیه

توانایی بذر برای جوانه زنی است که به مرور زمان کم می شود.

سلامت بذر

بذر مرغوب و با کیفیت باید تمیز و عاری از هر گونه مواد خارجی، بذور آسیب دیده و آلوده به آفات و بیماری ها باشد

خلوص بذر

 از مشخصات بذر مرغوب است و باید از بذرهای مقاوم و ضدعفونی شده برای کشت و کار استفاده کرد

به همین منظور، بخش بذر گروه آیدیاپلاس با برند بذر گل پرور (Golparvar seeds) به طور متمرکز در حوزه تولید، واردات، بسته بندی و توزیع بذر گل های زینتی فعالیت دارد. از جمله فعالیت های ویژه این بخش می توان به موارد :

  • انجام آزمون دوره ای قوه نامیه بذر با روش های شیمیایی (تست تترازولیوم) و آزمون های جوانه زنی
  • تیمار بذرها با مواد ضدعفونی کننده به منظور افزایش دوره زنده مانی و کاهش خسارت آفات و بیماری ها پس از کشت بذر
  • بهره مندی از دانش برترین اساتید دانشگاهی و تجربه برجسته ترین تولیدکنندگان بذر گل و گیاه
  • استفاده از بسته بندی علمی (مطابق با استاندارد های روز دنیا) جهت حفظ و ماندگاری بیشتر بذر
  • ارائه مرغوبترین واریته ها بر اساس کد انحصاری هر واریته (کد شامل: مزرعه بذرگیری، رنگ گل، رقم و نسل بذر)
  • تنوع بی نظیر رنگ و طرح گل اشاره کرد

 مشتریان عزیز جهت مشاهده محصولات و دریافت کاتالوگ می توانند از طریق وبسایت رسمی گروه آیدیاپلاسww.ideaplus.ir و همچنین به منظور بررسی و خرید آنلاین از طریق فروشگاه اینترنتی ما به آدرس www.agriplus.ir اقدام به تهیه بذور با کیفیت و دارای قوه نامیه بالا نمایند.